VILLA NEVE

Historia

Początek

„(...) I znowu znaleźliśmy się na rozstaju dróg. Tym razem skierujemy się w stronę Jasienia. Po obu stronach drogi nieliczne domostwa wiejskie, z sadami i ogrodami. Po roku 1920 stanęła tu po prawej stronie kamienica rodziny Niedziochów. Kamienica była na owe czasy prawie wykwintna, z licznymi balkonami i wykuszami. Pan Franciszek Niedziocha był kominiarzem. Pani Niedziochowa była krawczynią, która obszywała wszystkie panie ustrzyckie. Pracowała 24 godziny na dobę i to dzięki jej pracy powstał ten dom. Było w nim troje dzieci: syn z pierwszego małżeństwa Niedziochy oraz dwie córki, Leona i Janina.” [fragment „Wspominków ustrzyckich” pani Marii Dziurzyńskiej zawarty w Roczniku Bieszczad 4 Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oddział w Michniowcu z 1997 roku]

 

Dalsze dzieje

Dzieje kamienicy w latach 1939 - 1951 są niejasne i słabo udokumentowane. W 1955 roku na parterze kamienicy utworzono Kolumnę Transportu Sanitarnego, na dwóch pozostałych piętrach mieściły się mieszkania pracowników przychodni i pogotowia. W latach 1969 - 71 dokonano rozbudowy Kolumny Transportu Sanitarnego o garaże dla karetek, warsztat, myjnię - obecnie zaadaptowane na sale konferencyjne Villa Neve. Do końca użytkowania budynku przez Pogotowie Ratunkowe tj. do roku 1987 liczba mieszkańców ciągle ulegała zmianie. Całkowite wykwaterowanie nastąpiło w latach '90 ze względu na niebezpieczeństwo zawalenia stropów i brak ogrzewania. Budynek przez kilka lat stał pusty i niszczał. W końcu został przejęty przez Skarb Państwa i kilkukrotnie był wystawiany na sprzedaż.

 

Stworzenie Villa Neve

W grudniu 2004 roku zakupiliśmy od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego zrujnowany obiekt i zaczeliśmy jego renowację. Generalny remont dofinansowany w ramach ZPORR ze środków unijnych zakończył się w 2006 roku i w styczniu 2007 roku Villa Neve przywitała pierwszych gości.

Newsletter